Chodzenie na smyczy to jeden z najważniejszych elementów w relacji człowieka i psa. Warto wiedzieć, jak nauczyć psa chodzić na smyczy, aby móc cieszyć się wspólnymi wyjściami na spacer bez użycia siły i przymusu.
Z naszymi wskazówkami nauka Twojego pupila odpowiedniego poruszania się podczas spacerów przebiegnie Wam sprawnie i w miłej atmosferze.
Dlaczego pies ciągnie smycz?
Zanim podpowiemy Ci, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy, najpierw wyjaśnimy, dlaczego w ogóle pies ciągnie. Zrozumienie tego na pewno ułatwi Ci naukę właściwych zachowań podczas wspólnych spacerów.
Psy mają silną potrzebę eksplorowania otoczenia, dlatego też, jeśli pozwalasz mu na to, aby ciągnął, dajesz mu wyraźny sygnał, że jeśli będzie to robił, to szybciej dotrze do ulubionego parku i każdego innego miejsca, w którym chce się znaleźć. Musisz więc jak najszybciej eliminować takie zachowania i pokazać psu, że w ten sposób nie dotrze szybko na miejsce.
Kolejnym powodem może być po prostu charakter Twojego pupila. Niektóre psy są bojaźliwe i ruchliwe ulice oraz inne hałaśliwe miejsca mogą wywoływać u nich strach. Reakcją obronną w takiej sytuacji jest ucieczka. W skrajnych przypadkach może okazać się, że niezbędna będzie pomoc behawiorysty.
Jedną z przyczyn ciągnięcia za smycz może być to, że jest ona źle dobrana. Smycze typu flexi mogą uczyć Twojego psa, że to właśnie przy pociągnięciu zwiększy się zasięg jego ruchów.
Kiedy już to wszystko wiesz, nauka chodzenia psa na smyczy nie powinna Wam nastręczać trudności.
Nauka chodzenia na luźnej smyczy – kiedy zacząć?
Kiedy zacząć naukę chodzenia na smyczy? Jak każdy inny aspekt szkolenia, nauka psa chodzenia na smyczy powinna być rozpoczęta jak najwcześniej. Szczeniaki są bardzo podatne na szkolenie i łatwiej im nauczyć się nowych rzeczy, dlatego już od pierwszych dni zacznij zaznajamiać go z akcesoriami takimi jak obroża, szelki czy smycz.
Najlepiej jest robić to w okresie kwarantanny, związanej z podstawowymi szczepieniami. Kiedy już przyjdzie czas na pierwszy wspólny spacer, szczeniak będzie znał podstawowe akcesoria, więc będziecie mogli intensywnie trenować chodzenie na smyczy.
Jednak nie wszyscy, którzy marzą o czworonogu, decydują się na zakup szczeniaka z hodowli. Niektórzy po prostu szukają czworonożnego przyjaciela w schroniskach, a takie poszukiwania często kończą się wzięciem dorosłego już psa.
Co zatem zrobić, kiedy dorosły pies nie chce chodzić na smyczy? Starannie dobrana metoda nauki chodzenia na luźnej smyczy, połączona z cierpliwością i konsekwencją, może dać Ci oczekiwane rezultaty.
Nauka chodzenia na smyczy – niezbędne akcesoria
Chodzenie na luźnej smyczy to marzenie każdego właściciela czworonoga. Zanim przystąpicie do nauki tej umiejętności, należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Chodzi tu o zakup obroży lub szelek oraz odpowiedniej smyczy.
Szelki sprawdzą się przy tych rasach psów, które są drobnej budowy lub mają krótki pysk. Obroża w przypadku drobnych pupili, które ciągną, mogłaby utrudniać oddychanie. Przy pozostałych rasach psów możesz postawić na obroże, unikając jednak tych uciskowych czy łańcuszkowych.
Akcesoria muszą być odpowiednio dobrane zarówno pod kątem wieku Twojego pupila, jak i jego wielkości.
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?
Kiedy masz już niezbędne akcesoria, a Twój pupil miał okazję się z nimi oswoić, to pora dowiedzieć się, jak nauczyć psa, żeby nie ciągnął na smyczy. Czy proces ten wygląda tak samo w przypadku szczeniaka i dorosłego psa? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Jak nauczyć szczeniaka chodzenia na smyczy?
Lekcje powinny być regularne – najlepiej, gdy nie trwają zbyt długo, ale za to odbywają się często. Na spacer połączony z nauką chodzenia na smyczy wybierz miejsce, które Twój czworonożny przyjaciel dobrze zna. W ten sposób unikniesz wielu czynników, które mogłyby rozpraszać jego uwagę.
Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy w 4 prostych krokach?
- Krok 1. Zacznij oswajać psa z obrożą lub szelkami i smyczą. Takie akcesoria to dla niego coś nowego, dlatego możesz na kilka minut dziennie zakładać mu szelki, aby powoli się z nimi zaznajomił. Za każdym razem, kiedy przy zakładaniu i noszeniu ich będzie zachowywał się spokojnie, możesz nagrodzić go przysmakiem lub zabawką. Potem stopniowo zwiększaj czas, jaki Twój pupil spędza w obroży lub szelkach.
- Krok 2. Ubierz psa i wybierzcie się na spacer. Zadbaj o odpowiedniej długości smycz, która pomoże Wam w nauce chodzenia. Kiedy pies będzie spokojnie czekał w szelkach lub obroży, dodaj do tego smycz i powoli ruszcie do drzwi. Jest to najtrudniejszy etap, ponieważ sygnał do wyjścia to dla czworonoga moment największej ekscytacji. Za każdym razem, kiedy Twój pupil w drodze do drzwi szarpie się i wyrywa, zatrzymaj się i spokojnie poczekaj. To będzie dla niego znak, że jest to niepożądane zachowanie i że tym sposobem nie osiągnie swojego celu. Gdy do Ciebie wróci, możesz go nagrodzić, a następnie kontynuować spacer. Jeśli już na etapie wyjścia uda Ci się opanować ekscytację czworonoga, podczas spaceru powinno być już tylko łatwiej. Nagroda należy się Twojemu pupilowi zawsze wtedy, kiedy zrobi razem z Tobą kilka kroków, nie ciągnąc przy tym za smycz.
- Krok 3. Trenuj chodzenie na smyczy. Eliminuj niepożądane zachowania Twojego czworonożnego przyjaciela. Za każdym razem, kiedy ciągnie, zatrzymaj się, spokojnie poczekaj, a gdy wróci, daj mu nagrodę. Może się zdarzyć, że zamiast ciągnąć, Twój pies będzie się zapierał. Zatem, co zrobić, gdy szczeniak nie chce chodzić na smyczy? W takiej sytuacji absolutnie go nie ciągnij. Jego zachowanie może być spowodowane strachem. Czasem wystarczy, że odczekasz chwilę, zmienisz tempo spaceru na spokojniejsze, a gdy to nie pomoże, zmienisz miejsce spaceru na mniej hałaśliwe i ruchliwe. W skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się pomoc behawiorysty.
- Krok 4. Wydłużaj czas spacerów, rezygnuj z nagród i dodawaj nowe komendy. Jeśli Twój pupil coraz swobodniej porusza się na smyczy, możesz powoli zrezygnować z jego nagradzania, a także wydłużyć czas spędzony wspólnie na świeżym powietrzu. Możesz również kontynuować naukę chodzenia i wzbogacić ją o komendę “noga”, tak by pupil na Twój znak znalazł się przy Twojej nodze.
Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy?
A jak nauczyć chodzić psa na smyczy, kiedy ma się do czynienia z dorosłym osobnikiem? Wyżej opisane kroki można również zastosować w przypadku dorosłych czworonogów. Musisz jednak wykazać się o wiele większą cierpliwością. Po pierwsze zawsze łatwiej jest kształtować pewne nawyki u szczeniaka, po drugie dorosły pies, zwłaszcza jeśli pochodzi ze schroniska lub został znaleziony na ulicy, może mieć różne doświadczenia.
Jego skojarzenia z obrożą czy smyczą niekoniecznie muszą być pozytywne, dlatego, zanim sobie z tym poradzicie, czas nauki może potrwać znacznie dłużej niż w przypadku szczeniaków.
Luźna smycz – o czym jeszcze pamiętać podczas nauki chodzenia?
Wiesz już, co zrobić, żeby pies nie ciągnął na smyczy. Oprócz ogólnych zasad warto również wziąć pod uwagę drobne aspekty, które mogą mieć ogromny wpływ na proces nauki chodzenia. Oto najważniejsze z nich:
-
postaw na smycz o długości około 1,5 metra. Zbyt długa i elastyczna może zachęcić szczeniaka do ciągnięcia;
-
jednym z sekretów tego, jak nauczyć psa chodzić na smyczy, jest to, aby nie stosować żadnych kar, nie krzyczeć, ani nie podnosić głosu;
-
gdy na co dzień Twój pies świetnie radzi sobie z chodzeniem na luźnej smyczy, to nie przejmuj się pojedynczymi przypadkami, kiedy zacznie Cię ciągnąć i czasem mu na to pozwól, szczególnie gdy jest pod wpływem silnego stresu, jak np. wizyta u weterynarza;
-
w trakcie nauki chodzenia na smyczy możesz również skorzystać z pomocy innych. Wybierzcie się na spacer z innym właścicielem czworonoga, który już świetnie radzi sobie z chodzeniem na luźnej smyczy. Zwierzęta uczą się również od siebie nawzajem, dlatego obserwacja innego psa może okazać się niezwykle pomocna. Nie angażuj jednak do tego całego stada psów wraz z ich właścicielami;
-
nie powielaj częstego błędu, jakim jest nagradzanie psa wtedy, kiedy stanie. Jest to dla niego znak, że właśnie tego od niego oczekujesz.
Nauka chodzenia na luźnej smyczy – efekty
Naturalna prędkość, z jaką poruszają się czworonogi, jest średnio dwa razy większa niż prędkość, z jaką poruszają się ludzie. Efektem nauki chodzenia na luźnej smyczy powinno być więc dostosowanie się czworonoga do Twojego tempa.
Nie da się jednoznacznie określić, ile czasu trwa nauka chodzenia na smyczy, bo zależy to przede wszystkim od indywidualnych cech Twojego pupila. W przypadku dorosłych psów, które nie mają dobrych skojarzeń ze smyczą proces ten może trwać o wiele dłużej.
Najważniejsze są więc częste i regularne treningi, aż do momentu, w którym nie osiągniesz satysfakcjonujących wyników. Pamiętaj, że chodzenie na luźnej smyczy nie tylko uprzyjemni Wasze codzienne spacery, ale również zwiększy bezpieczeństwo twojego pupila.