Smycz treningowa dla psa – jak używać?

0
Smycz treningowa dla psa – jak używać?

W niektórych przypadkach smycz treningowa dla psa, zwana również linką, potrafi być nieocenioną pomocą. Sprawdź, kiedy może Ci się przydać i przede wszystkim, jak jej używać. Właściwe korzystanie z niej przyniesie oczekiwane rezultaty Waszych treningów.

Dla Ciebie i Twojego pupila takie rozwiązanie będzie zapewne stanowiło nowość, dlatego zarówno Ty, jak i on musicie nauczyć się z niego korzystać.

Smycz dla psa treningowa – co to jest?

Smycz treningowa dla psa to specjalny sprzęt, który służy do utrzymania odpowiedniej kontroli czworonoga przy jednoczesnym zapewnieniu mu swobody eksplorowania otoczenia. Od klasycznej smyczy różni się przede wszystkim dużym wyborem długości - od jednometrowych linek, po takie, które liczą nawet 20 metrów.

Treningowa smycz do szkolenia psa używana jest zarówno przez profesjonalnych treserów, jak i amatorów wychowujących swojego pupila. Głównym celem tych smyczy jest zwiększenie swobody poruszania się psa przy jednoczesnej kontroli. Jest przydatna szczególnie podczas nauki przywoływania. Dzięki niej możesz utrzymać kontrolę nad psem, a Twój pupil będzie wiedział, jakiego rodzaju zachowania wymagasz od niego.

Kiedy sprawdzi się smycz do treningu dla psa?

Smycz do treningu psa sprawdzi się w wielu sytuacjach. Najważniejsze z nich, to kiedy:

  • zależy Ci na wyszkoleniu młodego psa – możesz użyć linki treningowej zarówno podczas nauki przywoływania, jak i podczas nauki pływania;

  • nie znasz zachowań danego psa, bo np. dopiero co wziąłeś go ze schroniska;

  • pies nie reaguje na przywołanie;

  • jesteście w miejscu, w którym obowiązuje nakaz prowadzenia psa na smyczy;

  • jesteś właścicielem psa myśliwskiego, u którego często instynkt wygrywa z posłuszeństwem.

Smycz treningowa dla psa – jak używać?

To, jak używać smyczy treningowej, jest niezwykle ważne nie tylko w kontekście efektywności przeprowadzanych z jej udziałem treningów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa zarówno Twojego, jak i psa oraz pozostałych ludzi, którzy mogą znaleźć się w pobliżu smyczy treningowej.

Smycz treningowa – jak używać?

  • Linki treningowej nie można mocować do obroży. W związku z tym powinieneś zadbać o odpowiednią uprząż. W sytuacji, kiedy zachodzi konieczność zatrzymania rozpędzonego psa, lub linka się o coś zahaczy, przy uprzęży nie ma ryzyka, że psu stanie się krzywda. Gdyby linka była przyczepiona do obroży, mogłaby uszkodzić szyję lub nadwyrężyć stawy.

  • Linka nigdy nie powinna być napięta. Smycz treningowa ma budować między Wami więź i sprawić, że Twój pupil będzie zachowywał się poprawnie za sprawą Twoich komend i kontaktu wzrokowego, a nie napiętej i uniemożliwiającej poruszanie się do przodu linki.

  • Pies powinien być nagradzany za każdym razem, kiedy biega przy Twojej nodze.

  • Do treningów z tego typu smyczą powinno się zakładać rękawiczki. Po pierwsze ciągnąca się po ziemi linka nie jest najczystsza, a po drugie przy zatrzymywaniu dużego, rozpędzonego psa możesz pokaleczyć i poparzyć sobie dłonie. Rękawiczki (na przykład rowerowe) pozwolą Ci tego uniknąć.

  • Przy nagłej potrzebie zatrzymania dużego i rozpędzonego czworonoga linkę, najlepiej jest przydepnąć. Jest to skuteczniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie niż próba zatrzymania go, łapiąc smycz treningową rękami.

  • Jeśli posiadasz linkę, która nie ma rączki, to przed każdym jej użyciem pamiętaj, aby dokładnie owinąć ją wokół dłoni, lub zawiązać końcówkę, tak aby samemu utworzyć rączkę.

  • W miarę możliwości unikaj terenów, gdzie jest dużo krzaków i drzew, o które smycz treningowa mogłaby się zaplątać lub ludzi, których możecie po prostu linką podciąć. Najlepsze do wspólnych treningów są mało uczęszczane pola, łąki czy polne drogi.

Jaka smycz treningowa dla psa. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Nawet jeśli bardzo skrupulatnie podejdziesz do Waszych treningów z użyciem smyczy treningowej, to gdy nie będzie ona odpowiednio dobrana, możesz nie widzieć żadnych efektów Waszej wspólnej pracy. Przy wyborze smyczy treningowej dla psa, zwróć uwagę na:

  • wagę psa – im większy pies, tym linka powinna być grubsza i bardziej wytrzymała. Większe psy powinny mieć również dłuższą linkę niż te małe lub średniej wielkości czworonogi;

  • przeznaczenie – innej długości smycz będzie potrzebna, gdy planujesz jej używać do pracy komunikacyjnej czy węchowej, a innej do spacerów po mieście;

  • miejsca, w jakich ma być użytkowana – w tłocznych miejscach takich jak np. miasto, czy miejskie parki na pewno nie sprawdzą się dłuższe 6, czy 10-metrowe linki. W takich przestrzeniach najlepszych wyborem będą te o długości 3 metrów;

  • materiały, z których jest wykonana – najpopularniejszą są smycze treningowe z polipropylenu lub taśmy gumowanej. Materiały te są odporne na uszkodzenia i łatwe do utrzymania w czystości;

  • kolor – warto wybrać smycz treningową w jaskrawych lub neonowych kolorach. Zwiększy to jej widoczność, a tym samym zmniejszy ryzyko, że jakiś przypadkowy przechodzień czy rowerzysta się w nią zaplącze.

Smycz treningowa – jaka długość?

Jak widać, przy wyborze treningowej smyczy dla psa najważniejsza jest jej długość. Podpowiemy więc, jak powinno się ją dopasować.

  • Smycz dla psa treningowa o długości 3 metrów – jest to minimalna długość, jaką powinieneś wybrać. Stanowi doskonały wybór, jeśli Twój pies jest niewielkich rozmiarów, a Wasze spacery odbywają się najczęściej w miejskiej przestrzeni.

  • Smycz do treningu psa o długości 6-10 metrów – taka długość przydaje się do trenowania komendy “do mnie”, szczególnie jeśli Ty po raz pierwszy sięgasz po tego typu smycz i sam musisz nauczyć się jej obsługi;

  • Smycz do szkolenia psa o długości 10-12 metrów – ta długość sprawdzi się do prac komunikacyjnych w przypadku czworonogów, mających różne problemy podczas spacerów, jak na przykład brak reakcji na przywołanie, czy wyrywanie się do innych psów. Na taką długość postaw, gdy wcześniej miałeś już do czynienia z linką treningową.

  • Smycz do treningu psa o długości powyżej 12 metrów – tak długie linki sprawdzają się w przypadku pracy węchowej. Jeśli więc trenujecie tropienie użytkowe czy sportowe, koniecznie weźcie pod uwagę dłuższe smycze.

Smycz treningowa dla psa. Podsumowanie

Obsługa smyczy do szkolenia psa nie jest najłatwiejszym zadaniem. Ty jako właściciel musisz uzbroić się w cierpliwość i dać sobie przestrzeń do popełniania błędów. Kiedy zrozumiesz, jak działa linka treningowa, to Wasze wspólne treningi staną się przyjemnością.

Podczas jej używania, szczególnie w miejskich przestrzeniach, zachowaj czujność. Powinieneś umieć przewidywać pewne sytuacje, tak by nie dopuścić do tego, aby przypadkowy przechodzień zaplątał się w Waszą smycz treningową.

Musisz mieć również świadomość, że smycz do treningu psa nie jest magicznym sposobem na wytrenowanie Twojego pupila. To Twoja ciężka i regularna praca ma się do tego przyczynić, a smycz treningowa stanowi jedynie ułatwienie treningów.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium